Komunikat ze spotkania Rady SNiO z 20 listopada 2024 r.
Komunikaty
Redakcja
21.11.2024
Komunikat z obrad Rady Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty
NSZZ „Solidarność”
2 listopada 2024 roku w trybie hybrydowym zebrała się Rada Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty. Na początku, zgodnie z przyjętym zwyczajem, przewodniczący sekcji krajowych przedstawili sytuację w sekcjach branżowych wchodzących w skład sekretariatu.
Na początku Przewodniczący Krajowej Sekcji PAN Kolega Piotr Lampart zapoznał Członków Rady z problemami związanymi z nową ustawą o Polskiej Akademii Nauk. W myśl jej zapisów przeniesiony zostanie nadzór nad PAN z Kancelarii Premiera do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co będzie się wiązało z podporządkowaniem jej majątku ministrowi. Rodzi to obawy o utratę niezależności Akademii, a także o utrudnienie działalności związków zawodowych. Zmiany wprowadzane są bardzo szybko, ewentualne nieprawidłowości mogą skutkować utratą wielu pracowników naukowych i pomocniczych, a ich ewentualne powroty będą bardzo trudne.
Z kolei Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki Kolega Dominik Szczukocki przedstawił problemy, z jakimi spotyka się sekcja. W dalszym ciągu nie ma projektu zmian ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co również budzi obawy w stosunku do pozycji związków zawodowych. Ze względu na sposób naliczania, deklarowane 5% podwyżki tak naprawdę ograniczy się do 3,5%. Planowane jest spotkanie KRASP w Gliwicach i wtedy, być może, pojawią się informacje o zmianach, jakie mogą zaistnieć w polskiej nauce.
Następnie Kolega Bogusław Dołęga opowiedział o „miękkich” sposobach ograniczania działalności związkowej na uczelniach, poprzez powoływanie rzeczników do spraw równości lub wartości akademickich, którzy są uzależnieni od rektorów i ograniczają uprawnienia organizacji związkowych.
Kolega Waldemar Jakubowski przedstawił działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. Opowiedział o jałowych jak dotąd rozmowach w Ministerstwie Edukacji Narodowej w ramach grup roboczych, abstrakcyjnym i wydumanym profilu absolwenta, pozorowanym dialogu społecznym oraz o zagrożeniach związanych z planowanym wprowadzeniem nowych przedmiotów lekcyjnych - edukacji obywatelskiej i zdrowotnej. Już same podstawy naukowe tych przedmiotów budzą wątpliwości, a tempo zmian zaniepokojenie. W związku z tymi problemami Rada Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty podjęła uchwałę o zwrócenie się do Prezydium Komisji Krajowej o uruchomienie środków z krajowego funduszu strajkowego na organizację manifestacji w dniu
1 grudnia 2024 roku na Placu Zamkowym w Warszawie. Skierowano także apel do struktur regionalnych o liczne uczestnictwo w manifestacji.
Rady Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty
Waldemar Jakubowski