Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest obecnie największą w Polsce organizacją pracowników.
Nasza historia rozpoczęła się w 1980 r., kiedy robotnicy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów, o wolność. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje.
Dzięki odwadze i niezłomnej postawie tysięcy ludzi, których połączyła „Solidarność”, Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj podróżujemy po Europie bez granic, możemy studiować czy podejmować pracę w wielu krajach Unii Europejskiej, komunikujemy się ze światem bez żadnych ograniczeń.
Mamy wiedzę i doświadczenie, które pomagają pracownikom w relacjach z pracodawcą. Dzięki temu, że jesteśmy zorganizowani na zasadzie terytorialno-branżowej, jesteśmy w całej Polsce. Nasze struktury terytorialne to: organizacje zakładowe, międzyzakładowe i regiony a struktury branżowe to: krajowe i regionalne sekretariaty branżowe oraz krajowe, międzyregionalne i regionalne sekcje branżowe.
Zorganizowani w naszym Związku pracownicy różnych zawodów, razem walczą o lepsze warunki pracy i wyższe płace.
Pracownicy, którzy się organizują mogą wspólnie wynegocjować lepsze układy zbiorowe pracy, uczciwsze traktowanie czy wyższe płace. Razem łatwiej bronić swoich praw, a tam gdzie działają związki zawodowe:
rzadziej naruszane są prawa pracowników,
rzadziej dochodzi do nieregularnego wypłacania wynagrodzeń.
Organizowanie się i wspólne działanie na rzecz lepszych warunków pracy i płac to jedyny sposób na pracodawców, którzy mając przewagę nad pracownikami, często jej nadużywają.
NSZZ „Solidarność” oferuje swoim członkom profesjonalizm i doświadczenie. Jesteśmy najlepszym głosem ludzi pracy, a od Ciebie zależy czy ten głos będzie silniejszy.
Reprezentujemy nauczycieli przed wszystkimi władzami.
Na szczeblu ogólnopolskim – walczymy o płace i warunki pracy polskich nauczycieli.
Bierzemy udział w negocjacjach, współtworzymy i opiniujemy wszelkie dokumenty oraz ustawy dotyczące oświaty.
Jesteśmy jedną ze stron Dialogu Społecznego.
Na poziomie lokalnym – negocjujemy dodatki, premie, dodatki motywacyjne dla pracowników administracji i obsługi, nagrody menadżerskie.
Oceniamy przepisy.
Bierzemy udział w awansach nauczycieli i komisjach konkursowych dla kadry kierowniczej szkół.
Prowadzimy badania, publikuj książki, gazety, czasopisma.
Organizujemy konferencje, seminaria.
Prowadzimy specjalistyczne kursy i programy w szkołach (Instytut Doskonalenia Nauczycieli “Solidarność”).
Jako związek (a nie partia polityczna) reprezentujemy naszych członków, jesteśmy ich „rzecznikiem”!
Dołącz do nas!
Wypoczywaj tak jak lubisz w Jarnołtówku, Spale, Zakopanem i bukowinie tatrzańskiej. Na wypoczynek zapraszamy do ośrodków spółki DOMS!
Ośrodek Konferencyjno – Wypoczynkowy „Hyrny” w Zakopanem (www.hyrny.pl)
Ośrodek Konferencyjno – Wypoczynkowy „Ziemowit” w Jarnołtówku (www.osrodekziemowit.pl)
OŚRODEK KONFERENCYJNO – WYPOCZYNKOWY „SAVOY” W SPALE (www.savoy.com.pl)
WILLA SIENKIEWICZÓWKA W ZAKOPANEM
Już ponad 300 tysięcy elektronicznych legitymacji NSZZ „Solidarność” zostało wydrukowanych i wydanych przez Komisję Krajową.Od 5 lat posiadacze elektronicznej legitymacji mogą skorzystać z rabatów na stacjach LOTOS, a od lipca 2019 roku także z 10 proc. zniżki na ubezpieczenia w PZU, w ramach programu „Klub PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność”. Dodatkową ofertę dla członków Klubu PZU Pomoc NSZZ „Solidarność” przygotował także Bank Pekao S.A. O zasadach uzyskania zniżek piszemy poniżej. Jednak, aby z nich skorzystać należy w pierwszej kolejności wyrobić legitymację elektroniczną, w tym celu trzeba zwrócić się do macierzystej organizacji związkowej.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisała z PKN ORLEN S.A. umowę, na podstawie której, członkowie Związku, mogą za tzw. symboliczną złotówkę wyrobić na wybranych Stacjach Orlen Kartę Rabatową. Dzięki niej uzyskają rabat na wszystkich Stacjach Orlen i Bliska przy zakupie paliw i artykułów w Stop Cafe. Każda z osób pragnąca otrzymać kartę rabatową musi najpierw wyrobić elektroniczną legitymację członkowską NSZZ „Solidarność”. W tym celu należy zwrócić się do macierzystej organizacji związkowej i wypełnić wniosek o wydanie elektronicznej legitymacji. Osoby, które wyrażą chęć posiadania karty rabatowej ORLEN, muszą udać się na jedną z dedykowanych stacji paliw, aby odebrać kartę rabatową. Szczegółowy wykaz stacji dedykowanych można uzyskać w macierzystym Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność”.
Aby uzyskać dostęp do w/w programu wystarczy wypełnić formularz przystąpienia do Klubu PZU dla NSZZ „Solidarność”, a następnie udać się do agenta PZU SA i przed zawarciem umowy ubezpieczenia podać numer PESEL lub numer otrzymanej karty. Agent sprawdzi uprawnienia do zniżki. Po pozytywnej weryfikacji udzieli zniżki. O czym należy pamiętać:
zniżka dotyczy wyłącznie umów z rocznym okresem ubezpieczenia
właściciel karty musi występować w umowie jako ubezpieczony
zniżka musi być zgodna z regulacjami dotyczącymi składki minimalnej
z tytułu posiadania Karty PZU Pomoc przysługuje tylko jedna zniżka w ramach jednej umowy ubezpieczenia